Biblioteczka #34

Dzień dobry!

Powracam po dłuższej “świątecznej” przerwie. Dzisiaj recenzja książki “Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie?”

Opis według wydawnictwa Muza:

Hejt i krytyka to zjawiska, z którymi musimy się mierzyć w dzisiejszym życiu. Jednak zdarza się, że najsurowszym krytykiem jest wewnętrzny głos, który ukrywa się w naszej głowie i mówi nam „znowu dałaś plamę”, „to ci się nie uda”, „siedź cicho, są mądrzejsi od ciebie” itd. Najczęściej te oskarżenia nie mają nic wspólnego z faktami, ale sprawiają, że rezygnujemy z wyzwań, przejmujemy się nadmiernie porażkami i czujemy się gorsi od innych.

W książce autorki proponują różne strategie, które pomogą zmierzyć się z tym wewnętrznym głosem i sprawić, aby w końcu zamilkł lub – co więcej – zaczął wspierać i zachęcać do działania. Zaprosiły do rozmów na te tematy: Katarzynę Cichopek, Darię Ładochę, Odetę Moro, Honoratę Skarbek, Dorotę Welman, Zofię Zborowską-Wronę.

Alina Adamowicz – blogerka i Joanna Godecka – psychoterapeutka i life coach, autorka: Bądź pewna siebieNie odkładaj życia na późniejPrzestań się zamartwiaćSzczęście w miłości.

Opis według mnie:

Książka zaczyna się od słów, które zaznaczają, że jest ona skierowana głównie do kobiet:

“Nie każda dziewczyna i kobieta potrzebuje terapii, ale wszystkie potrzebujemy poczucia własnej wartości. Co to oznacza? To, że akceptujemy, lubimy i szanujemy siebie. Zależy nam na własnym szczęściu i nie boimy się mówić o własnych potrzebach.”

Poczucie własnej wartości to temat, który ciągle przewija się w naszym życiu. Któż z nas uzależnia poczucie własnej wartości od swoich dokonań czy też zrealizowanych celów, jak i również opinii innych na swój temat? Nie jest to do końca “zdrowe” podejście- powinniśmy kochać samych siebie nie “za coś”, a “ot tak- po prostu”.

Książka pomaga w poznaniu swoich emocji, pozbyciu się krytycznego podejścia do samej siebie czy też uwierzeniu w swoje siły. Autorki przeplatają rozdziały wywiadami z takimi kobietami jak: Honorata Skarbek, Dorota Wellman, Zofia Zborowska, Katarzyna Cichopek, Daria Ładocha czy też Odeta Moro, dzięki czemu widzimy, że nawet osoby publiczne mają problem z wewnętrznym krytykiem czy też zaniżoną samooceną. Dodatkową wartością tej książki są ćwiczenia (uwielbiam!), które skłaniają do refleksji nad samym sobą.

Tematem, który został też poruszony w książce jest ostatnio szeroko rozpowszechniony HEJT. Świetnym podsumowaniem tego rozdziału jest cytat:

“… osoby, które często doświadczały poniżania, teraz porównują się do innych i chętnie korzystają z momentów, w których mogą poczuć się lepsze. Osoby te z przyjemnością używają także broni, jaką jest hejt, który przecież jest wyrazem agresji połączonej z bezsilnością. Nic nie mogę, czuję się kimś gorszym, to przynajmniej zranię osobę, która ma lepiej ode mnie, jest ładniejsza, bogatsza, lepiej wykształcona, ma jakiś talent. Dopieprzę jej, niech nie będzie z siebie taka zadowolona…”

Podsumowując: polecam lekturę książki- pomaga w okiełznaniu sabotażysty naszych działań- nas samych.

Książka dostępna pod linkiem:

KLIK

Zapraszam też na:

LinkedIn

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz