Update: Koronawirus a rynek pracy.

Jakiś czas temu pokusiłam się o krótkie podsumowanie wpływu pandemii na rynek pracy. Jest ono dostępne tutaj:

Jako że minęło już 6 miesięcy od przytoczonego artykułu pozwoliłam sobie na “update” wpływu koronawirusa na obecny rynek pracy.

Zacznijmy od tego, że stopa bezrobocia we wrześniu 2020 wynosiła 6,1%. To jedynie 1% więcej niż we wrześniu 2019 (5,1%).

Według raportu Grant Thornton “Rynek pracy w czasie COVID-19. Edycja VII: Wrzesień” [1], pracodawcy opublikowali we wrześniu 267,5 tys. ofert pracy. To najlepszy wynik od początku pandemii i tylko o 10% niższy niż przed rokiem.

Liczba nowych ofert pracy w 10 miastach w Polsce we wrześniu 2020 (w tys.) i zmiana w stosunku do września 2019 roku

Cytując komentarz z raportu: “Na początku pandemii zmniejszyło się zatrudnienie w wielu zawodach. Teraz, kiedy rynek pracy wraca do normy, wraca również zapotrzebowanie na profesje popularne przed pandemią. We wrześniu 2020 roku popyt na prawników, specjalistów HR i programistów był niemal taki sam, jak w zeszłym roku. Na głównych księgowych i specjalistów ds. e-commerce już od kilku miesięcy notuje się zapotrzebowanie wyższe niż przed pandemią.”[2]

Zmiana liczby ofert pracy we wrześniu 2020 roku w stosunku do września 2019 roku

To, co jest również ciekawe, to to, że liczba dodatkowych benefitów proponowanych przez pracodawców zaczęła znowu rosnąć. Zbliżamy się powoli do liczby ponad 6 dodatkowych benefitów, a co za tym idzie do podobnej sytuacji jak przed pandemią:

Średnia liczba zachęt (np. opieka medyczna, karta sportowa, darmowe owoce) wymienianych przez pracodawców w ofertach pracy

Kolejnym trendem, który powraca do poziomu zaobserwowanego na samym początku pandemii jest wzmożony popyt na pracę fizyczną. Aż 52% ofert pracy jest skierowanych do pracowników fizycznych, a 48%. do umysłowych.

Odsetek ofert pracy skierowanych do pracowników fizycznych i umysłowych (w proc.)

Podsumowując: wrzesień był jednym z najbardziej optymistycznych miesięcy od początku pandemii. Sam rynek pracy wygląda dużo lepiej niż spodziewaliśmy się tuż po rozpoczęciu walki z SARS-CoV-2 powodującego COVID-19. Stopa bezrobocia przestała rosnąć i miejmy nadzieję, że tak pozostanie.

Z ciekawością śledzę dalsze dane dotyczące rynku pracy i kiedy tylko pojawią się nowe raporty będę się z Wami nimi dzielić.

Zapraszam też do dzielenia się Waszymi obserwacjami w komantarzach.

Źródło:

[1],[2] Grant Thornton “Rynek pracy w czasie COVID-19. Edycja VII: Wrzesień” do pobrania TUTAJ

Zapraszam też na:

LinkedIn

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz