Typowe pytania zadawane podczas rozmowy rekrutacyjnej.

O tym ja zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej pisałam już TUTAJ.

Dzisiaj napisałam o typowych pytaniach zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej.

1. Proszę opowiedzieć coś o sobie.

To szerokie, otwarte polecenie umożliwia Ci przedstawienie posiadanych kwalifikacji, które będą przydatne dl pracodawcy. Pamiętaj, że Twoja odpowiedź musi wiązać się z pracą, nie jest to pora na opowiadanie, gdzie się wychowałeś i czym się interesujesz.

2. Dlaczego Pan/Pani sądzi, że posiada odpowiednie kwalifikacje do pracy w tej firmie?

To może brzmieć jak atak, choć w rzeczywistości jest tylko inaczej sformułowanym pytaniem: “W czym może Pan/Pani być dla nas przydatny/a?” Daje Ci kolejną szansę pokazania swoich umiejętności i zainteresowań, które są zgodne z profilem firmy.

3. Jakie dokonania Pana/ Panią usatysfakcjonowały?

Dokonania, jakie wybierzesz nie muszą się bezpośrednio wiązać z Twoją poprzednią pracą, powinieneś jednak zaprezentować takie wartości, dzięki którym odniesiesz sukces w pracy, o jaką się starasz. Osiągnięcia mogą dowodzić twojego twórczego podejścia, niezłomności w pokonywaniu trudności, samokontroli lub niezawodności.

4. Dlaczego chce Pan/ Pani u nas pracować?

Kandydaci, którzy dużo wiedzą o firmie, robią wrażenie na pracodawcach. Teraz możesz zaprezentować posiadaną wiedzę o przedsiębiorstwie i pokazać, że Twoje zdolności odpowiadają celom firmy.

5. Jakie przedmioty na uczelni lubił Pan/Pani najbardziej, a jakie najmniej?

Cokolwiek powiesz, zwróć uwagę na to, by Twoje szkolna doświadczenia wiązały się z pracą, o którą się ubiegasz. Należy pokazać, jak pozornie nie związane z tematem sprawy potwierdzają Twoją gotowość do pracy, na przykład: “Zawsze lubiłam antropologię kulturową, ponieważ wskazuje, jak ważne jest zrozumienie innych kultur. Myślę, że ta wiedza przyda mi się w kontaktach z klientami i dostawcami zagranicznymi”.

6. Jak widzi Pan/Pani siebie za 5 lat?

To znane pytanie ma wysondować Twoje ambicje. “W jakim stopniu Twoje plany są zgodne z założeniami naszej firmy?”. “Czy jesteś realistą?” Jeżeli znasz branżę i firmę, udowodnisz swoją odpowiedzią, że rozumiesz istotę tego miejsca i sens planowania, co zrobi dobre wrażenie na pracodawcy.

7. Jakie poważne problemy Pan/Pani napotkała i jak sobie poradził/a w tej sytuacji?

Nie jest istotny sam problem, ale to jak sobie z nim poradziłeś. Jakie (pożądane) wartości ujawniłeś, zmagając się z tym problemem? Wytrwałość? Opanowanie? Kreatywność? Możesz opisać nawet taki problem, z którym nie najlepiej dałeś sobie radę i zaprezentować, jak nabyte doświadczenie będzie procentowało w przyszłości.

8.  Jakie są Pana/ Pani mocne strony?

Pytania o zalety daje Ci kolejną szansę “sprzedania” swoich umiejętności. Podkreśl te wartości, które będą przydatne w przyszłej pracy: “Jestem dobrym sportowcem” to nie jest przekonująca odpowiedź, chyba że wskażesz, jak wiąże się to z przyszłą pracą. Powiedz, na przykład, o grze zespołowej, o Twojej skłonności do rywalizacji, o zdolności do podejmowania dużego wysiłku, o tym, że nie zniechęcają Cię przeciwności losu.

9. Jakie są Pana/ Pani słabe strony?

Bez względu na to, co powiesz o swoich słabościach, pokaż, że świadomość słabych stron czyni z Ciebie pożądanego pracownika. Są cztery możliwe odpowiedzi na to pytanie:

  •  możesz przedstawić słabości w sposób sugerujący, ze są to jednak zalety, np.: “Kiedy pracuję nad dużym projektem zupełnie zapominam o sobie i pracuję nad siły”.
  • przedstawiasz słaby punkt nie wiążący się z przyszłą pracą, a na zakończenie pokazujesz swoją zaletę, która predysponuje Cię do tego rodzaju zajęcia. Starając się o pracę w sprzedaży, mówisz np.: “Nie interesuje mnie księgowość. Wolę raczej bezpośredni kontakt z ludźmi, sprzedając im produkt, o którego wartości jestem przekonany”.
  • omawiasz taki słaby punkt, o którym prowadzący wywiad już wie z Twojego życiorysu, podania albo z samego wywiadu: “Jeszcze nie nabyłem doświadczenia w przygotowywaniu prezentacji multimedialnych, ale ponieważ pracuję z innymi programami komputerowymi i zajmuję się grafiką, sądzę, że jestem w stanie szybko się tego nauczyć”.
  • wymieniasz taką słabość, nad którą pracujesz: “Wiem, że w tej pracy ważna jest znajomość dwóch języków, dlatego zapisałem się na kurs hiszpańskiego”.

10. Jakie są Pana/ Pani oczekiwania finansowe?

Jeśli zaczynasz szukać pracy, a potem otrzymujesz zaproszenie na rozmowę, to znasz już profil stanowiska i firmy. Na tej podstawie oszacuj, o ile więcej będziesz miał obowiązków i adekwatnie do tego, o ile wyższe wynagrodzenie będzie Cię satysfakcjonowało. Możesz też podać widełki. Średnie zarobki możesz oszacować na podstawie raportów płacowych takich firm jak Hays i Antal. Pamiętaj, aby nie odwoływać poziomu wynagrodzenia do swojej sytuacji życiowej czy też rodzinnej. Zapomnij o tym. Skup się na swoich umiejętnościach i doświadczeniu. To do nich musisz odnosić swoje oczekiwania finansowe, aby pracodawca poznał Twoją wartość i chciał Ci zapłacić tyle, ile oczekujesz.

Zapraszam Was też na filmik o rozmowie kwalifikacyjnej, do którego zaprosił mnie portal praca.pl:

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania, odpowiedzi, przykłady.

A Wy, z jakimi pytaniami spotykacie się najczęściej?

Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: „Relacje interpersonalne” R.B. Adler, L.B. Rosenfeld, R.F. Proctor II

Zapraszam też na:

2 myśli na temat “Typowe pytania zadawane podczas rozmowy rekrutacyjnej.

  1. Agnieszka, a co sądzisz o schematach rozmów o prace , które powielane są, bez względu na doświadczenie kandydata, na przykład: scenka sprzedażowa. Znam przypadki, gdzie w firmie X doświadczony handlowiec nie wypadł przekonująco w „scence”, a w firmie Y jest liderem sprzedaży (oczywiście, biorę pod uwagę, ze nie sama scenka mogła „położyć kandydata”, ale wydawać by sie mogło, że powinna byc to przysłowiowa bułka z masłem dla kogos z takim doświadczeniem i umiejętnościami)?

    1. Nie znoszę scenek i uważam, że jest wiele innych ciekawszych metod na sprawdzenie umiejętności sprzedażowych (testy, AC, wywiad behawioralny). Aczkolwiek może Rekruter chciał zobaczyć po prostu Twoja reakcję- jak poradzisz sobie z samą taką propozycją zadania, czy wyprowadzi Cię ona z równowagi?

      Pozdrawiam, AC

Dodaj komentarz