Premia w kryptowalucie jako nowy benefit?

Jakiś czas temu na moim Instagramie oraz LinekedIn poruszyłam temat wypłaty premii bądź części wynagrodzenia w formie kryptowaluty. Motywacją do rozpoczęcia dyskusji na ten temat był artykuł o umowie Leo Messiego z nowym klubem Paris Saint-Germain, w której znalazł się zapis o wypłacaniu części wynagrodzenia w kryptowalucie.

Część pensji Messiego będzie wypłacana w formie tokenów kibicowskich, dostarczanymi przez Socios.com. Tokeny pozwalają posiadaczom głosować przy podejmowaniu niektórych decyzji związanych z klubem. Chociaż są to zwykle stosunkowo niewielkie aspekty życia klubu, daje to posiadaczom moc, aby pomóc wprowadzić zmiany, które chcą zobaczyć. [1]

Sam klub Paris Saint-Germain nie jest pionierem, jeśli chodzi o tę formę wynagradzania. Angielski klub Southampton podpisał z graczami umowę, w której będą mieli opcję otrzymywania premii w Bitcoinie. Również w lidze NBA taka forma wynagrodzenia funkcjonuje od dawna.

Nie ukrywam, że wpis wywołał zarówno falę niezadowolonych i zupełnie niezainteresowanych taką formą premii komentarzy, jak i również pojawiły się osoby, które chętnie skorzystałyby z takiej formy premii czy też wynagrodzenia. Idąc za tym przykładem sprawdziłam, czy na naszym rodzimym rynku któraś z firm proponuje takie rozwiązanie swoim pracownikom. I tutaj zaczęły się schody, ponieważ znaleźć polską firmę, która w taki sposób wynagradza swoich pracowników nie jest łatwo.

Oto dwie, które udało mi się odnaleźć:

Sprawnymarketing.pl

Sprawny.marketing to serwis skupiający specjalistów marketingu. Na swojej stronie dzielą się wiedzą, ale również prowadzą szkolenia, organizują konferencję “I love marketing”, testują narzędzia i wydają magazyn branżowy “Sprawny marketing”.

Również sprawny.marketing jako pierwszy wdrożył corpotoken MaxROY.coin (www.maxroy.cash). MaxROY.coin ma służyć m.in. do kupna produktów spółki, jest też alternatywną nagrodą w konferencjach „I love marketing & social media” (zwycięzcy mogą odebrać nagrodę w złotówkach lub w MaxROY.coinach). [2]

ŻET Technologies

ŻET Technologies to firma z Poznania zajmująca się projektowaniem dedykowanego oprogramowania do wydobywania kryptowalut i zarządzania serwerami obliczeniowymi.

Firma już w zakładce Kariera podkreśla, że dla pracowników przewidziana jest specjalna pula tokenów ŻET Technologies.

Z krótkiej rozmowy z przedstawicielem firmy dowiedziałam się, że pracownicy chętnie korzystają z tej formy benefitu.

Kto inwestuje w kryptowaluty?

Może przyjrzyjmy się zatem, kto inwestuje w kryptowaluty? Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że aktywami kryptograficznymi bardziej interesują się osoby młode. Wynika to głównie z braku zrozumienia pewnych kwestii technicznych przez znaczną część starszych inwestorów. Tendencję tą potwierdzają, chociażby wyniki badań przeprowadzonych przez The Tokenist na przełomie kwietnia bieżącego roku. Jak się okazuje, spośród respondentów z tej grupy wiekowej tylko 7% zadeklarowało, że posiada Bitcoiny. [3]

Zestawienie zaufania do Bitcoina i dużych instytucji bankowych. Źródło: The Tokenist

Gdy padło pytanie związane z zaufaniem, aż 93% z nich stwierdziło, że darzy nim bardziej większe instytucje bankowe takie, jak chociażby Goldman Sachs, niż tę kryptowalutę. Zupełnie inne skłonności wykazywało pokolenie milenialsów, w tym przypadku aż 51% z nich wykazało większą ufność do Bitcoina, a 14% zadeklarowało, że go posiada. [4]

Jak widać zainteresowanie konkretnego pokolenia kryptowalutami może być powodem, dla którego jeszcze niewiele firm skusiło się na takie rozwiązanie.

Sama też postanowiłam zrobić ankietę związaną z kryptowalutami na moim Instagramie. Oto wyniki (w ankiecie wzięło udział – w sumie – 107 osób):

Jak widać, aż 30% ankietowanych chciałoby otrzymywać część wynagrodzenia lub premii w kryptowalucie, a aż 43% uważa, że w niedalekiej przyszłości polskie firmy będą korzystać z takiego rozwiązania.

Podsumowując: będę z zaciekawieniem przyglądać się tej formie benefitu i co jakiś czas sprawdzać, czy kolejne firmy wprowadzają go do swojego portfolio. Sama jestem zdania, że jeśli pracownicy wyrażają chęć otrzymywania takiego benefitu – to czemu nie? Przecież ma to być motywujące właśnie dla ich.

Jestem ogromnie ciekawa waszego zdania. Dajcie znać, co myślicie o takiej formie wynagradzania/ benefitu i czy spotkaliście z taką formą na polskim rynku pracy?

Źródło:

[1] https://www.money.pl/gospodarka/przelomowa-nowa-umowa-messiego-czesc-pensji-dostanie-w-kryptowalucie-6673291710663328a.html

[2] https://sprawnymarketing.pl/blog/kryptomarketing/

[3],[4] https://strefainwestorow.pl/artykuly/bitcoin/20200128/kim-sa-milosnicy-bitcoina


Zapraszam też na:

LinkedIn

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz