Newsy z rynku pracy. Lipiec

Zapraszam na #newsyzrynkypracy z lipca:

Lipiec

Perspektywy zatrudnienia Q3.

Dane z raportu Barometr Rynku Pracy Manpower [1]:

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na III kwartał 2022 roku, po uwzględnieniu korekty sezonowej, wynosi +11%. To wynik wyższy o 5 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na II kwartał.

Podczas gdy 27% badanych przedsiębiorstw deklaruje plany zatrudnienia nowych pracowników, 17% prognozuje redukcje etatów.

Jednocześnie co druga firma (54%) chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a 2% nie zna planów zatrudnienia na kolejny kwartał.

W III kwartale 2022 roku rozbudowę zespołów przewidują przedsiębiorcy z 7 spośród 10 analizowanych sektorów. Najbardziej intensywne działania rekrutacyjne prognozują przedstawiciele sektora produkcji przemysłowej oraz IT, technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów.

W III kwartale 2022 r. wzrost zatrudnienia prognozowany jest we wszystkich 6 regionach Polski.

Najbardziej optymistyczne plany rekrutacyjne zgłaszają firmy zlokalizowane w południowo-zachodnim regionie kraju (+17%). Intensywne działania rekrutacyjne planują też przedsiębiorcy z Centrum (+14%) i Północnego- Zachodu (+14%). Najbardziej ostrożnie w swoich deklaracjach rekrutacyjnych są firmy ze Wschodu (+3%).

Kiedy Polacy aplikują o pracę.

Dane z badania Pracuj.pl [2]:

Nieodpowiednio sformułowane ogłoszenie o pracę może zniechęcić do aplikowania nawet połowę kandydatów,

  • 78% Polaków lepiej postrzega oferty pracy informujące o wynagrodzeniu.
  • 47% uważa, że czasochłonny proces aplikowania zniechęca do wysłania CV.
  • 47% oczekuje informacji o wyniku rekrutacji po maksymalnie dwóch tygodniach.
  • Swoje CV do konkretnej oferty dopasowuje aż 57% kandydatów.

Oferty pracy w Polsce.

NOWE oferty pracy w czerwcu 2022 roku: 288 409 [3]

W czerwcu pogłębił się spadek liczby ofert pracy publikowany na polskich portalach rekrutacyjnych. Było ich już o 8% mniej niż przed rokiem. To najniższy wynik od lutego 2021 roku.

W czerwcu 2022 roku na rynku pracy zanotowano 288 tys. ofert pracy. To o 2% mniej niż miesiąc temu, o 7,5% mniej niż przed rokiem oraz o 2% mniej niż w czerwcu 2019 roku.

Od początku pandemii Poznań notuje najniższą liczbę nowych ofert pracy wśród największych polskich miast. Najwięcej ogłoszeń niezmiennie oferuje Warszawa.

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 14,4 ofert pracy (wobec 13 rok temu). W czerwcu 2022 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 23,3 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za Krakowem jest Warszawa, w której przypadało średnio 22,3 ofert na tysiąc mieszkańców. Nadal najgorzej wypada Poznań – w minionym miesiącu wskaźnik ten wyniósł tylko 5,4.

W czerwcu 2022 roku utrzymał się notowany w poprzednim miesiącu duży popyt na przedstawicieli zawodów z branży IT (wzrost o 40% w stosunku do czerwca 2021 roku). Większy popyt rok do roku zanotowano również wśród zawodów związanych z prawem (o 27%) oraz w branży HR (22%). Za to w przypadku zawodów związanych z pracą fizyczną oraz wśród zawodów medycznych w czerwcu zanotowano duże spadki. Takie wyniki mogą być jednak efektem wysokiej bazy sprzed roku, kiedy popyt na pracowników tych branż był bardzo wysoki.

Rynek Pracy Specjalistów w I półroczu 2022.

Dane z raportu Pracuj.pl [4]:

597 000 – to liczba ofert pracy, które zamieścili pracodawcy w I półroczu 2022 roku w serwisie Pracuj.pl. Minione 6 miesięcy to kolejny rekordowy okres pod względem aktywności rekrutacyjnej pracodawców.

  • IT po raz pierwszy na szczycie najpopularniejszych specjalizacji (24% ofert).
  • Najbardziej aktywne branże w I półroczu 2022:
  • Coraz większa liczba ofert z pracą zdalną oraz widełkami wynagrodzeń.

Zapraszam za miesiąc na kolejne #newsyzrynkupracy i co poniedziałek na mojego INSTAGRAMA!

Zapraszam też na: 

LinkedIn

Facebook

InstagramŹródło:

[1] Raport Barometr Rynku Pracy Manpower do pobrania TUTAJ

[2] badanie Pracuj.pl: https://media.pracuj.pl/196154-kiedy-polacy-aplikuja-o-prace-badanie-pracujpl

[3] Grant Thornton: https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2022/07/Oferty-pracy-w-Polsce-Czerwiec-2022.pdf

[4] Raport Pracuj.pl do pobrania TUTAJ

 

Dodaj komentarz