Newsy z rynku pracy. Kwiecień

Zapraszam na podsumowanie cyklu #newsyzrynkupracy z kwietnia. 

Sukces według Polaków- badanie Livecareer.

Sukces zawodowy i społeczny to pozycja eksperta w danej dziedzinie i posiadanie stabilnej pracy – tak twierdzi ośmiu na dziesięciu badanych z ponad 1400-osobowej grupy kobiet i mężczyzn objętych niedawnym sondażem serwisu LiveCareer.pl. 

Okazało się, że wysoko cenimy też wykonywanie pracy społecznej użytecznej, w której pomagamy innych – co znalazło się na trzecim miejscu wśród wyznaczników sukcesu w życiu zawodowym i społecznym, doceniane przez trzy czwarte uczestników badania.

A pieniądze? Wysokie zarobki uważa za wyznacznik sukcesu ogółem 65 proc. badanych, w tym 61 proc. kobiet i 70 proc. mężczyzn. Sporo jednak zależy od wieku; wśród najmłodszych uczestników sondażu, wśród osób poniżej 25 roku życia, czyli pokolenia polskiego kapitalizmu, aż 78 proc. ocenia, że to wysokie zarobki są potwierdzeniem sukcesu. Jednak jeszcze częściej młodzi ludzie (aż 88 proc.) za sukces uważają posiadanie stabilnej pracy – co zdaje się przeczyć powszechnym opiniom o tzw. rynku pracownika, na którym stabilna praca powinna być normą.\

Sondaż wykazał też, że wraz z wiekiem badanych utożsamianie sukcesu z wysoką płacą nieco słabnie; wśród osób w wieku 39-59 lat niespełna dwie trzecie wiąże sukces z wysokimi zarobkami zaś wśród osób 60 + nieco ponad połowa. Przy czym za wysokie zarobki uważamy najczęściej kwotę rzędu 100-300 tys. zł netto rocznie, czyli 8-25 tys. zł miesięcznie „na rękę”. Wskazało ją dwie piąte badanych. Druga co do wielkości grupa (ponad jedna czwarta) za wysokie uważa zarobki rzędu 300-500 tys. zł netto rocznie czyli 25- 42 tys. zł miesięcznie.

Jak wynika z sondażu, Polacy cenią też wykształcenie, łącznie 61 proc. badanych (prawie dwie trzecie kobiet i 59 proc. mężczyzn) za oznakę sukcesu uważa ukończenie studiów.[1]

Tego dziś chcemy od pracodawcy. Pieniądze to nie wszystko.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Manpower “Raport trendów 2022”, pracownicy oczekują coraz szerszej oferty benefitów, które pozwolą im osiągnąć większą równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Jedna na cztery osoby szuka pracodawcy oferującego w ramach świadczeń pozapłacowych dodatkowe dni urlopu opiekuńczego, natomiast trzech na dziesięciu pracowników spodziewa się, że firma będzie podejmować aktywne działania, zapobiegające wypaleniu zawodowemu. Jest to istotne, ponieważ aż trzech spośród czterech zatrudnionych oczekuje, że w pracy będzie czuć motywację i pasję, a siedmiu na dziesięciu pracowników uważa, że realizowane przez nich zadania są ważne i powinny być doceniane przez menedżerów.

Dwóch na trzech pracowników chce, by ich codzienna praca miała pozytywny wpływ na społeczność, w której żyją. Tyle samo pragnie, by organizacja, w której pracują, miała zbliżone wartości do ich własnych. [2]

Oferty pracy w Polsce. Marzec 2022.

NOWE oferty pracy w marcu 2022 roku: 359 981.

Na portalach rekrutacyjnych w marcu 2022 roku opublikowano około 360 tys. nowych ofert pracy. To 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 15,8 ofert pracy (wobec 11,1 rok temu). W marcu 2022 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 27,3 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za Krakowem jest Warszawa, w której przypadało średnio 25 ofert na tysiąc mieszkańców. Nadal najgorzej wypada Poznań – w minionym miesiącu wskaźnik ten wyniósł tylko 5,1.

W marcu 2022 roku największy wzrost liczby ofert pracy rok do roku zanotowaliśmy wśród zawodów z branży IT (o 100 proc. więcej niż w marcu 2021 roku) oraz wśród zawodów związanych z HR i rekrutacją (o 57 proc.). Najniższa dynamika widoczna jest w zawodach związanych z pracą fizyczną (15 proc.). W przypadku zawodów związanych ze zdrowiem zanotowaliśmy nawet spadek (o 13 proc.), jednak jest to efekt wysokiej bazy sprzed roku, kiedy to popyt na pracowników ochrony zdrowia był bardzo silny. [3]

Źródło: 

[1] cały artykuł: https://www.rp.pl/praca/art36003701-polacy-wyzej-cenia-pozycje-eksperta-niz-wysokie-zarobki

[2] cały artykuł: https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/tego-dzis-chcemy-od-pracodawcy-pieniadze-to-nie-wszystko,89114.html

[3] Grant Thornton: https://grantthornton.pl/publikacja/juz-prawie-700-tys-miejsc-pracy-czeka-na-pracownikow/


Zapraszam też na: 

LinkedIn

Facebook

Instagram


Dodaj komentarz