Koronawirus a rynek pracy.

Nie da się ukryć, że koronawirus ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie a co za tym idzie- również na rynek pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy oceniła, że pandemia SARS-CoV-2 powodującego COVID-19 może zwiększyć globalne bezrobocie o prawie 25 milionów!

Jak wynikało z badania „Monitora rynku pracy” firmy Randstad, aż 46% pracowników
spodziewało się pogorszenia sytuacji gospodarczej w 2020 r., a według sondażu SW research dla Rzeczpospolitej ponad 42 % respondentów boi się utraty pracy w związku ze spowolnieniem gospodarczym spowodowanym właśnie pandemią COVID-19.

“Marcowy 12 % spadek liczby ofert pracy w internecie był dopiero zapowiedzią zapaści. W kwietniu liczba ofert zmalała aż o 37 % rok do roku. Takiego tąpnięcia jeszcze nie było.” [Rzeczpospolita]

Według większości ekspertów skończyła się epoka tak zwanego “rynku pracownika” i powracamy do “rynku pracodawcy”, co dla wielu kandydatów może być niezbyt optymistyczną wiadomością. Dodatkowo większość działań HR-owców przeniosła się do świata on-line: większość rekrutacji, onboardingów i szkoleń odbywa się zdalnie, co też dla wielu firm jest dużym wyzwaniem i sprawdzianem umiejętności szybkiej adaptacji do zmian. Tyle ostatnio mówiło się o agile’owym podejściu do zarządzania, że w końcu firmy deklarujące ten rodzaj zarządzania mogły sprawdzić na ile ten system się u nich sprawdził i czy był nie był tylko deklaracją.   Również wiele działań HR-owych w firmach zostało wstrzymanych (rekrutacja, szkolenia, benefity)- oczywiście wszystko zależy od branży w jakiej działa firma. Branże, które cały czas poszukują pracowników to: spożywcza, dystrybucyjna czy e-commerce. To,  czym warto wspomnieć to to, że według raportu “rynek pracy w czasie COVID-19” Grant Thornton największym zainteresowaniem cieszą się pracownicy fizyczni.

W kwietniu 2020r. liczba ofert pracy umieszczonych na stronie pracuj.pl spadła o 1/4 w porównaniu z rokiem 2019:

Pomimo spadku ogłoszeń publikowanych w kwietniu, na stronach z ofertami pracy codziennie pojawia się tysiące nowych ogłoszeń:

Dodatkową rzeczą zwracającą uwagę jest spadek “atrakcyjności” ofert pracy patrząc na benefity:

Ostatnią rzeczą, która jest niezwykle ciekawa zarówno z punktu widzenia pracodawcy, ale myślę, że przede wszystkim kandydata, to to, że wzrosły wymagania, co do przyszłych pracowników:

Powyższe dane pochodzą z raportu Grant Thornton “Rynek pracy w czasie COVID-19” do pobrania TUTAJ

Podsumowując: myślę, że ciężko jest przewidywać, jak rynek pracy będzie wyglądał w najbliższych miesiącach, ponieważ, jeszcze w styczniu prognozy i trendy były zupełnie inne. Jedno, co jest pewne, to to, że skończył się pewien etap- nie będzie już tak łatwo znaleźć pracę jak jeszcze kilka miesięcy temu, a pracodawcy będą uważniej wybierać przyszłych pracowników (na co wskazują większe wymaganiach w ofertach pracy). Sama będę przyglądać się z zaciekawieniem zachowaniom zarówno pracodawców jak i kandydatów i dzielić się swoimi spostrzeżeniami na bieżąco. Chętnie poznam też Wasz punkt widzenia na temat obecnej sytuacji na rynku pracy.

Zapraszam też na:

LinkedIn

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz