Jak wygląda rekrutacja w czasach epidemii?

Wczoraj udzieliłam krótkiego wywiadu Aleksandrze Wesołowskiej z portalu praca.pl.

Oto on:

Praca.pl: Czy nowa rzeczywistość, w której przyszło nam obecnie funkcjonować, to też nowe standardy w rekrutacji? Jeśli tak, to jakie?

Agnieszka Ciećwierz: Na pewno nowa rzeczywistość była zaskoczeniem zarówno dla rekruterów jak i kandydatów. Oczywiście istnieje wiele firm, które rekrutowało wyłącznie zdalnie i nic dla nich się nie zmieniło, ale jednak dla wielu rekruterów to spore wyzwanie i zupełnie nowe doświadczenie. Dużym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego narzędzia do zdalnych rekrutacji jak i narzędzi wspierających (np. badających kompetencje kandydatów on-line).

Praca.pl: Jakiego wsparcia w obszarze rekrutacji pracodawcy oczekują od partnerów biznesowych (np. portali rekrutacyjnych)?

Agnieszka Ciećwierz: Możliwości podkreślenia, że rekrutacja odbywa się on-line, ponieważ wielu kandydatów boi się „klasycznej” rozmowy twarzą w twarz w obecnej sytuacji, jak i również informacji w ogłoszeniu, czy praca wykonywana jest zdalnie- dla wielu kandydatów jest to teraz karta przetargowa.

Praca.pl: Jak sprawnie rekrutować online?

Agnieszka Ciećwierz: Przede wszystkim cały czas polecam rekrutację opartą na kompetencjach, czyli taką, która skupia się na zweryfikowaniu kluczowych kompetencji kandydata potrzebnych na danym stanowisku. Teraz, w dobie rekrutacji zdalnej, można przeprowadzić ją za pomocą on-linowych testów kompetencyjnych bądź dobrze przeprowadzonego wywiadu behawioralnego. Kluczem jest zawsze jak najlepsze dopasowanie kandydata do stanowiska, a w obecnym czasie, gdzie pracodawcy chcą zminimalizować koszty jest to szczególnie ważne, ponieważ koszt źle dopasowanego kandydata to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Praca.pl: Z jakimi problemami po stronie kandydata zderzają się najczęściej HR-owcy podczas rekrutacji online?

Agnieszka Ciećwierz: Z brakiem dobrego przygotowania. Zarówno mówię tutaj o technikaliach (brak sprawdzenia narzędzia przed rozmową), jak i przygotowania merytorycznego czy też odpowiedniego wyglądu. Mimo tego, że rozmowa odbywa się on-line warto zadbać o odpowiedni strój i pamiętać o tym, że rekruter widzi, co robimy.

Praca.pl: Na co kandydat powinien położyć szczególny nacisk przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej online?

Agnieszka Ciećwierz: Najważniejsze jest dobre przygotowanie merytoryczne. Polecam przejrzenie jeszcze raz oferty, na która aplikowaliśmy, przejrzenie strony internetowej firmy (w szczególności zakładki „o nas” i „kariera”) oraz zastanowienie się jakie kompetencje, które posiadamy będą naszą mocną stroną na tym stanowisku.

Praca.pl: TOP 3 wskazówki dla kandydata przed rozmową 🙂

Agnieszka Ciećwierz: Przede wszystkim:

-sprawdzić narzędzie, z jakiego będzie korzystał,

– przygotować się merytorycznie do rozmowy,

-zadbać o strój oraz tło, które będzie widoczne.

Praca.pl: Najczęstsze błędy podczas rozmów online?

Agnieszka Ciećwierz: Brak przygotowania technicznego, brak przygotowania merytorycznego, brak odpowiedniego stroju oraz wszędobylskie rozpraszacze.

Bardzo dziękuję Oli za rozmowę i polecam Wam oferty pracy z rekrutacjami online, które możecie znaleźć bezpośrednio tutaj: praca.pl

Zapraszam też na:

LinkedIn 

Facebook

Instagram

Opublikowany w HR

Dodaj komentarz