Jak szukać pierwszej pracy jako Junior Java Developer?

Zapraszam Was na pierwszy gościnny wpis na moim blogu! Jest to wpis Jacka (którego blog znajdziecie TUTAJ), na temat szukania pierwszej pracy przez Junior Java Developera.

Pierwszym miejscem, gdzie szukałbym pracy jako Junior Java Developer jest LinkedIn. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłbym, to aktualizacja profilu i dodanie zdjęcia. Dodatkowo można zadbać o poprawny URL do profilu na LinkedIn, np. mój https://www.linkedin.com/in/jacekjablonka/ uważam, że jest dobry, ale widziałem adresy URL https://www.linkedin.com/in/jan-nowak-b76952190, taki adres URL nie wygląda dobrze w CV. Link do profilu można zmienić pod adresem https://www.linkedin.com/public-profile/settings?trk=d_flagship3_profile_self_view_public_profile lub tak jak pokazałem poniżej.

Wybierz ikonkę profilu oraz wyświetl profil – LinkedIn URL profilu

Mając poprawnie uzupełniony profil na LinkedIn wysyłałbym zaproszenia z wiadomością do rekruterów, koniecznie z sensowną wiadomością, np. „Zapraszam do mojej sieci kontaktów. Obecnie poszukuję pracy jako Junior Java Developer. Link do mojego portfolio http://localhost:8080/portfolio”. Skoro osoby rekrutujące do IT wysyłają tygodniowo kilka zaproszeń i ofert do jednej osoby, dlaczego, to my nie możemy wysyłać zaproszeń i „ofert” do rekruterów? Jeżeli nie możesz znaleźć takiej osoby na LinkedIn, to wyślij zaproszenie do mnie z wiadomością o tym poście, a wtedy będziesz mógł wyszukać rekruterów w moich kontaktach, 300+ kontaktów, głównie rekruterzy.

Kolejnym sposobem na szukanie może być regularne przeglądanie ofert lub zapisanie się do powiadomień o wybranych przez nas ofertach do tzw. alertów. Wiele wyszukiwarek ofert pracy w IT umożliwia subskrypcję do interesujących nas ofert. Popularną stroną z ofertami pracy w IT jest https://nofluffjobs.com/pl, https://justjoin.it, https://bulldogjob.pl wiele ofert można znaleźć również na https://www.itconsultants.pl/

No Fluff Jobs - subskrypcja powiadomień o wybranych ofertach
No Fluff Jobs – subskrypcja powiadomień o wybranych ofertach

Grupy na Facebooku są również ciekawym miejscem na szukanie pracy jako Junior Java Developer, np. Praca w IT dla Stażystów i Juniorów (IT Jobs for Intern/Junior) i/lub Programowanie – wsparcie na starcie. Oczywiście grup jest dużo więcej- wystarczy wyszukać na Facebooku hasła programista Java, praca IT, a otrzymamy sporo wyników. Grupy na Facebooku mają dodatkowy plus- mamy kontakt z osobami, które podobnie jak my szukają pracy, możemy zatem wymienić się wiedzą i doświadczeniami. Takie grupy nie usuwają również postów z przydatnymi informacjami, co pozwala na późniejsze ich wyszukanie.

Mniej popularnym i zajmującym trochę czasu sposobem jest przeglądanie stron firm z branży IT, które umieszczają oferty pracy na swoich stronach. Plusem takiego sposobu jest fakt, że będziemy mieli informacje o firmie nie tylko suchą ofertę pracy i moderowany opis, tak jak ma to miejsce na stronach grupujących oferty pracy. Często osoba rekrutująca pyta o informacje na temat firmy, do której aplikujemy, aby zweryfikować nasz poziom zaangażowania w poszukiwanie pracy. Warto zatem pokazać, że interesuje nas coś więcej niż tylko zarobki i stos technologiczny.


Dziękuję Jackowi za podzielenie się swoim doświadczeniem!

Zapraszam też na:

LinkedIn

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz