Jak napisać dobre CV?

Często pytacie mnie jak napisać CV stąd dzisiejszy wpis. Zacznę od wytłumaczenia, dlaczego CV powinno być dostosowane do oferty pracy i konkretnego ogłoszenia, ponieważ wielokrotnie spotykam się z pytaniem: „Czy należy wysyłać wszędzie jedno i to samo CV?”.

Moja odpowiedź brzmi — NIE!!!

Do każdej oferty, na którą odpowiadamy, CV powinno być przygotowane indywidualnie. Wiem, że teraz pewnie zastanawiacie się dlaczego. Już spieszę wyjaśnić:

Po pierwsze:

Każda oferta jest inna. W każdej firmie i na każdym stanowisku szukają czegoś innego. W jednej firmie nacisk będą kłaść na jedną z Waszych kompetencji, a w drugiej na inną. Dlatego też tak ważne jest, aby rekruter nie musiał przeglądać 10 stron CV w celu odnalezienia konkretnych kompetencji, których poszukuje, tylko mógł je zobaczyć od razu.

Po drugie:

Pamiętajcie, że rekruter — dowiodło tego badanie The Ladders[1] przeprowadzone z wykorzystaniem techniki eye tracking (czyli mierzenia ruchu gałek ocznych podczas czytania ogłoszenia rekrutacyjnego) — ma średnio sześć sekund na wstępne zapoznanie się z Waszym CV. W tym czasie będzie szukał tylko rzeczy, które będą pokrywały się z ogłoszeniem rekrutacyjnym i ustalonym profilem kandydata. Jeśli takich wspólnych punktów nie znajdzie, Wasze CV zostanie odrzucone. Dlatego też jeśli CV będzie przygotowane konkretnie pod daną ofertę pracy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rekruter szybciej wyłapie punkty zbieżne z oczekiwaniami na danym stanowisku i zaprosi Was na rozmowę kwalifikacyjną. A teraz po kolei:

Zdjęcie

Jeśli chodzi o zdjęcie w CV — nie jest ono konieczne. Z raportu InterviewMe Rekrutacja oczami pracodawców i rekruterów[2] z 2019 roku wynika, że tylko 11% rekruterów i pracodawców (biorących udział w badaniu) zależy na tym, by w CV znalazło się zdjęcie kandydata.

Pamiętajcie, że jeśli nie masz zdjęcia, na którym wyglądacie profesjonalnie — nie wstawiajcie innego. Z tego samego raportu wynika, że 44% rekruterów uważa, że skoro kandydat dodał zdjęcie do CV, to ta fotografia powinna spełniać konkretne standardy![3] Niby każdy o tym wie, a nadal można spotkać w CV zdjęcia z imprez z kuflem piwa w ręku, z uciętą głową kolegi obok czy też zdjęcie z plaży bez koszulki. Zdjęcie powinno świadczyć o Waszym profesjonalizmie, a nie o rozrywkowym trybie życia po pracy — bo to nikogo nie interesuje.

Dane

W tym miejscu wpisujecie swoje imię i nazwisko, aktualny (!) numer telefonu oraz adres e-mail. Pamiętajcie, że adres mailowy powinien brzmieć profesjonalnie. Jeśli nie macie takiego, załóżcie nowy specjalnie do wysyłania CV. Nie musicie wpisywać adresu zamieszkania/zameldowania czy też stanu cywilnego (nie mam pojęcia, skąd wzięła się moda na wpisywanie tej informacji).

Wykształcenie

W sekcji wykształcenie wpisujesz ostatnio ukończoną szkołę lub uczelnię. Naprawdę nie musisz wpisywać przedszkola, podstawówki, gimnazjum i liceum. W zupełności wystarczy wpisać wykształcenie wyższe (licencjat, magister itp.), jeśli je masz, jeśli nie — wpisz ostatnią skończoną szkołę.

Doświadczenie zawodowe

Co zawrzeć w rubryce „doświadczenie zawodowe” w CV? Najlepiej:

 • nazwy organizacji, w których pracowaliście, wraz z konkretnymi datami zatrudnienia od – do;
 • stanowiska, które zajmowaliście;
 • krótki opis stanowiska i/lub listę Waszych konkretnych obowiązków — nie piszcie ogólnie „zarządzanie bazą klientów”, tylko „obsługa stałych klientów oraz pozyskiwanie nowych (tutaj możecie napisać, ilu nowych klientów udało Wam się zdobyć), odbywanie spotkań, tworzenie ofert itp.”.

Bądźcie zwięźli, treściwi i konkretni. Połóżcie nacisk na istotne informacje, które odnoszą się bezpośrednio do oferty pracy, na którą aplikowaliście!

A co, jeśli nie macie doświadczenia zawodowego?

Warto opisać aktywność studencką, przynależność do stowarzyszeń czy też wolontariat. Jeśli zdobyliście stypendium, wygraliście jakiś konkurs na uczelni (bądź gdzie indziej), również umieśćcie to w swojej aplikacji! Dodatkowo jeśli prowadzicie bloga czy też kanał na YouTubie, także warto o tym napisać. Warto też odnosić się do tego, czego nauczyliście się dzięki danej aktywności i jak może Wam się to przydać w przyszłej pracy.

Kompetencje/umiejętności

Jeśli macie już ogłoszenie, na które chcecie aplikować- możecie teraz zakreślić kompetencje i umiejętności, które się pokrywają z pożądanymi przez pracodawcę, i wpisać je do CV. Podkreślę jeszcze raz słowo — POKRYWAJĄ! Nie wspominajcie o kompetencjach, których nie posiadacie — wtedy sami sobie robicie krzywdę — bo jeśli nawet przejdziecie dalej i zostaniecie przyjęci na dane stanowisko, to po pierwsze, niestety najprawdopodobniej się na nim nie sprawdzicie, a po drugie — będziecie się męczyli w pracy, a tego przecież nie chcecie! Dlatego też tak ważna jest szczerość — szczerość głównie wobec siebie.

Aktualna klauzula RODO

Pamiętajcie o zmianie klauzuli o danych osobowych. Po zmianie przepisów nowa klauzula w CV brzmi następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO))[4].

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe powinno znaleźć się na samym początku CV. Powinno być krótkie i zwięzłe — dobrze, żeby składało się maksymalnie z trzech – czterech zdań. Dodatkowo powinno odpowiadać na trzy najważniejsze pytania pracodawcy:

 1. Kim jesteście i jak długie macie doświadczenie?
 2. Jakie jest Wasze najważniejsze osiągnięcie zawodowe? (Mogą być to sukcesy w realizacji celów).
 3. Gdzie chcecie znaleźć pracę? („Aktualnie poszukuję nowych wyzwań zawodowych jako [nazwa stanowiska]”)[5].

Pytanie, z którym również bardzo często się spotykam, to: „Czy to źle, jeśli moje CV ma więcej niż jedną stronę?”.

Rekruter oczekuje, że przedstawicie mu w swoim CV wszystkie swoje zalety oraz opiszecie kompetencje w taki sposób, by z dokumentu wynikało, że pasujecie do jego oferty pracy. Kierujcie się tym, nawet jeśli oznacza to, że Wasze CV będzie dłuższe niż strona[6].

Podsumowując: według raportu InterviewMe “Rekrutacja oczami pracodawców i rekruterów” to, co w CV kandydata zniechęca rekrutera, to:

 • CV niedopasowane do oferty pracy — 62% ankietowanych rekruterów;
 • błędy językowe w CV — 50% ankietowanych rekruterów;
 • nieprofesjonalne zdjęcie w CV — 44% ankietowanych rekruterów;
 • nieprofesjonalny adres e-mail — 44% ankietowanych rekruterów;
 • CV dłuższe niż dwie strony — 22% ankietowanych rekruterów;
 • brak zdjęcia w CV — 11% ankietowanych rekruterów.

Więcej porad dotyczących przygotowania się do całego procesu rekrutacji znajdziecie w mojej książce “Daj się zrekrutować! Jak przygotować się do procesu rekrutacji” :

Zapraszam też na:

LinkedIn

Facebook

Instagram


[1] Eye-Tracking Study, Ladders 2018

[2] M. Rojewska i in., Badanie pracodawców 2019. Raport InterviewMe. Rekrutacja oczami pracodawców i rekruterów, s. 24;

[3] Tamże;

[4] J. Szymczyk, Co zmieniła nowa klauzula w CV po wejściu RODO?;

[5] K. Okulska, CV i list motywacyjny pracownika biurowego — wzór jak napisać (7 porad);

[6] M. Rojewska i in., Badanie pracodawców…, s. 26.

Dodaj komentarz