Ile kosztuje nieudana rekrutacja?

Trzy tygodnie temu na moim LinkedInie stworzyłam ankietę dotyczącą kosztów nieudanej rekrutacji na stanowisko, na którym pracownik zarabia 5963 zł brutto. Do wyboru podałam trzy odpowiedzi: 12000 zł, 43000 zł, 91000 zł:

Jak widać największą ilość głosów zdobyła odpowiedź 43000 zł. Czy jest to zatem odpowiedź prawidłowa? Otóż nie! Wszyscy, którzy czytali moje książki wiedzą, że jest to ostatnia odpowiedź, a mianowicie 91000 zł.

Skąd zatem wzięła się ta kwota?

Według badań przeprowadzonych niezależnie przez Sedlak & Sedlak i PwC całkowity koszt zastąpienia odchodzącego pracownika to równowartość jego rocznego wynagrodzenia. Według SHRM im wyższe stanowisko, na którym została zatrudniona niewłaściwa osoba, oraz im dłuższy czas jej pracy w danej firmie, tym wyższe koszty. Chcąc obliczyć koszt rekrutacji, która nie kończy się osiągnięciem pożądanego efektu, należy wziąć pod uwagę:

 • wartość wynagrodzenia brutto pracodawcy na danym stanowisku pracy oraz liczbę miesięcy przepracowanych przez pracownika na tym stanowisku,
 • wartość kapitału intelektualnego, który tracimy wraz z odejściem pracownika,
 • koszty administracyjne związane z odejściem pracownika,
 • poniesione już wcześniej koszty rekrutacji odchodzącego pracownika,
 • koszty rekrutacji mającej zapełnić wakat powstały w wyniku odejścia,
 • koszty badań lekarskich,
 • koszty szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych,
 • koszty czasu poświęconego już przez innych pracowników na wdrożenie pracownika, który odchodzi,
 • koszty czasu, który zostanie poświęcony przez innych pracowników na wdrożenie nowej osoby,
 • koszty obniżonej wydajności pracowników w okresie wdrożenia,
 • koszty nadgodzin pracowników, którzy zastępują odchodzącą osobę,
 • koszty utraconych korzyści biznesowych w czasie, kiedy stanowisko jest nieobsadzone,
 • koszty ewentualnej odprawy.

Po zsumowaniu powyższych kategorii dla pracownika, który przepracował trzy miesiące, przy wynagrodzeniu 5 943 złotych brutto pracodawcy (3500 zł netto), otrzymujemy 91 896 zł [1].

Myślę, że ta kwota robi wrażenie. Ciekawa też jestem, ilu z nas na co dzień korzysta z takich wyliczeń i sprawdza, ile kosztuje nas taka nietrafiona rekrutacja?

Co zatem zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji?

Po pierwsze: nie warto spieszyć się z decyzją o zatrudnieniu. Jest takie słynne powiedzenie: “Zatrudniaj wolno, zwalniaj szybko”. Co do drugiej części tego powiedzenia nie jestem przekonana, ale do pierwszej, jak najbardziej. Nie warto zatrudniać w pośpiechu (chociaż wiem, że zazwyczaj deadline’y są nieubłagane), bo zawzyczaj taka rekrutacja kończy się porażką.

Po drugie: należy stworzyć personę kandydata oraz profil kompetencyjny stanowiska, na które poszukujemy pracownika (o tym pisałam TUTAJ). Dzięki stworzonemu profilowi wiemy, kogo szukamy i jaki poziom kompetencji kandydata jest dla nas satysfakcjonujący na wejściu do organizacji. A dzięki personie wiemy dokładnie kogo i jakimi kanałami szukać naszego idealnego kandydata.

PS. O tym, jak stworzyć personę będę pisać w kolejnym artykule.

Po trzecie: warto zastanowić się nad narzędziem wspierającym badanie poszukiwanych w profilu kompetencji. Do wyboru mamy: AC/DC, testy kompetencyjne, bądź też wywiad behawioralny (o wszystkich metodach badających kompetencje pisałam TUTAJ)

Pamiętajmy też, że nieudana rekrutacja wpływa również na morale innych pracowników, czy też negatywne relacje z klientami. Warto zatem pamiętać, że rekrutacja to jeden z najważniejszych procesów personalnych w naszej organizacji i podchodzić do niego bardzo starannie.

PS. Więcej o rekrutacji opartej na kompetencjach w mojej najnowszej książce “Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika”

Źródło:

[1] https://www.ican.pl/b/ile-nieudane-rekrutacje-kosztuja-twoja-firme/QAQpjtQ6


Zapraszam też na: 

LinkedIn 

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz