CV- na co zwracają uwagę rekruterzy?

Jakiś czas temu na moim Instagramie poruszyłam temat pierwszej selekcji CV przez rekruterów. Temat ten wzbudził sporo emocji, zdania były podzielone, więc nadszedł czas, aby je podsumować.

Przede wszystkim chciałam uzyskać odpowiedź na pytanie, czy rekruterzy korzystają z wyszukiwarki CV po słowach kluczowych w ATS oraz czym kierują się w trakcie czytania CV.

Gwoli wyjaśnienia:

ATS (ang. applicant tracking system)- system śledzenia aplikacji. Systemy ATS są bardzo podobne do systemów CRM (systemów zarządzania relacjami z klientami), ale przeznaczone są do zarządzania relacjami z kandydatami do pracy. Podstawową funkcją ATS jest zapewnienie gromadzenia i przechowywania danych w centralnej bazie danych. Aplikacje kandydatów są zazwyczaj gromadzone poprzez zewnętrzny formularz udostępniony przez aplikację ATS dla firmy rekrutującej. Większość właścicieli serwisów z ogłoszeniami pracy współpracuje z producentami aplikacji ATS i w ten sposób umożliwia swoim klientom migrację danych z jednego systemu do drugiego. [1]

A czym są zatem słowa kluczowe bądź tez inaczej słowa klucze?

W każdym ogłoszeniu o pracę znajdziemy informacje o wymaganiach potencjalnego pracodawcy. To właśnie słowa kluczowe, które kandydat powinien wykorzystać, przygotowując swoje dokumenty aplikacyjne. Używając słów kluczowych możemy sprawić, że pracodawca zainteresuje się naszą kandydaturą, bo – pierwsza informacja, która rzuci mu się w oczy – będzie dotyczyła naszych kompetencji i umiejętności, które są dla niego kluczowe.[2]

Pytania jakie zdałam to:

Jak widać wyniki – oprócz ostatniego pytania – są wyrównane, dlatego też w osobnym poście na Linkedin zapytałam wprost:

Na co (w pierwszej kolejności) zwracasz uwagę otwierając CV kandydata?

W odpowiedziach najczęściej pojawiały się 4 sekcje:

  • słowa kluczowe/ słowa klucze;
  • doświadczenie;
  • umiejętności;
  • estetyka.

Jak widzicie słowa kluczowe nadal są ważne, ponieważ często rekruter przeglądając po raz pierwszy CV szuka właśnie ich, na kolejnych miejscach plasuje się doświadczenie i umiejętności- dlatego też pamiętajcie o dokładnych datach miejsc pracy oraz umiejętnościach, które rzeczywiście są potrzebne na stanowisku, na które aplikujecie.

Praktycznie każdy z rekruterów kładł nacisk na estetykę przesłanej aplikacji. To, o czym należy wspomnieć- nie chodzi tutaj o CV zrobione na zlecenie przez grafika- o tym, wspominałam już wielokrotnie i nie polecam korzystania z takich usług, ze względu nie tylko na koszt, ale tez na trudność edycji takiego CV oraz wielokrotnie problem “zassania” takiego CV właśnie przez ATS- chodzi o samą przejrzystość dokumentu, dobranie odpowiedniej i jednolitej czcionki itp.

Bezpłatne kreatory CV, które Wam polecam to:

  • kreator pracuj.pl;
  • Canva, w której znajdziecie bardzo dużą ilość gotowych szablonów CV;
  • MS Word, w którym obecnie też znajdziecie bardzo dużo szablonów CV.

Podsumowując: pamiętajcie o tym, aby Wasze CV było jak najbardziej dopasowane do oferty pracy, to znaczy: zawierało słowa kluczowe, doświadczenie oraz umiejętności przydatne na stanowisku, na które aplikowaliście. Dodatkowo zadbajcie o estetykę: spójną czcionkę, czytelność i przejrzystość CV.

Pamiętajcie też, że liczy się jakość informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych, a nie ich ilość!

Więcej na temat tego, jak krok po kroku napisać CV, w moim szkoleniu on-line:

Zapraszam też na:

LinkedIn

Facebook

Instagram

Źródło:

[1] Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/System_%C5%9Bledzenia_aplikacji

[2] Aplikuj.pl, https://www.aplikuj.pl/cv/slowa-kluczowe-w-cv-czyli-jak-budowac-wizerunek-profesjonalisty/

Dodaj komentarz