Biblioteczka #38

Czas na recenzję książki, którą ostatnio przeczytałam, a mianowicie: “Jak uwolnić się od stresu” J. Love i K. Hovik.

Opis według wydawnictwa Muza:

Jak uwolnić się od stresu” to autorski, pięciostopniowy program walki z kryzysami życiowymi i radzenia sobie z przewlekłym stresem. Autorzy badają wpływ różnych czynników silnie oddziałujących na życie i zdrowie, i dzielą się wnioskami na ten temat. Z książki można dowiedzieć się między innymi: jaka jest instynktowna odpowiedź ciała na czynniki stresujące oraz jak reaguje na nią mózg, jak słabsza kondycja mentalna wpływa na zdrowie fizyczne (w tym: przewlekły ból, obniżone libido, spięcia mięśni) i wreszcie, jakie narzędzia można – a nawet należy – stosować do walki ze stresem na co dzień.

Psychiatra Jennifer Love oraz neuropsycholg Kjell Tore Hovik opisali i wyjaśnili kolejne kroki, które pomogą w uporaniu się z niepożądanymi skutkami długotrwałego narażenia na stres czy traumę. Jak wrócić do zdrowia – fizycznego i psychicznego? Co zrobić, aby uzdrowić siebie i bliskich?

Opis według mnie:

Stres jest tak powszechny w naszym życiu, że każda nowa metoda radzenia sobie z nim jest dla mnie interesująca i warta poznania. Stąd też zainteresowanie tym tytułem. Książka rozpoczyna się rozdziałem “Nauka o stresie (czyli dlaczego czujesz się tak fatalnie)”, w którym znalazłam wiele ciekawostek naukowych na temat stresu i jego wpływie na nasze ciało. Autorka opisała także dokładnie poszczególne hormony wytwarzane podczas reakcji stresowych wraz z ich konkretnym wpływem na nasze zachowania i różnorakie zachcianki (np.: chęć na słone przekąski). Uwielbiam takie informacje, więc dla mnie sam początek był już interesujący i przydatny.

Na kolejnych stronach poznajemy już “model pięciu kroków” radzenia sobie ze stresem, a w części drugiej autorzy opisują tę metodę w praktyce na podstawie przeżyć pacjentów, jak i swoich.

Podsumowując: książka będzie przydatna dla wszystkich tych, którzy na co dzień borykają się z trudnymi sytuacjami, ale też dla osób, które (również jak ja) chcą poznać, jak można poradzić sobie w stresowej sytuacji. Myślę, że warto uzbroić się w taką broń jak metoda opisana przez autorów, bo kogo z nas w dzisiejszych czasach nie spotykają stresowe sytuacje?


Książka dostępna pod linkiem:

KLIK

Zapraszam też na:

LinkedIn

Facebook

Instagram

Dodaj komentarz